wtorek, 8 marca 2016

Mereżka prosta

Na blogu Professione Donna znalazłam krótki tutorial jak wykonywać prostą mereżkę. Przetłumaczyłam go na polski, mam nadzieję, że czytelnie.


Mereżkę prostą wykonuje się zazwyczaj po lewej stronie materiału. Zaczynając należy pozostawić jakieś 15 cm nitki, przeszyć kilka ściegów fastrygą i dojść do lewego brzegu robótki. Wbić igłę w materiał przed pierwszą pionową nitką i zrobić jeden ścieg pionowy. Złapać igłą 3 pionowe nitki, od strony prawej w lewą i lekko je ściągnąć.


Wbić igłę w materiał po prawej stronie ściągniętych nitek i przeszyć go. Powtarzać te same dwa ruchy wzdłuż całego brzegu robótki starając się aby wszystkie były jednakowo wykonane.


Na końcu brzegu, pozostając cały czas po lewej stronie materiału, przeciągnąć igłę pod kilkoma zrobionymi wcześniej ściegami, aby zablokować nitkę. Na początku robótki zrobić to samo. Wyciągnąć przygotowaną wcześniej nitkę, rozpruwając fastrygę. Nawlec igłę i przeszyć przez najbliższe nitki.


Efekt końcowy, po prawej stronie materiału, powinien wyglądać jak wyżej. Jeśli ktoś woli efekt małych oczek jakie widać z lewej strony robótki (czyli jak na 3 rysunku), to powinien wykonywać mereżkę po prawej stronie materiału, a później końcową nitkę przebić na lewą stronę materiału i tam zakończyć robótkę, zawsze w taki sposób by była niewidoczna.

Inne sposoby wykonania mereżki podawałam dość dawno temu tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz