sobota, 12 marca 2016

Jak zrobić mereżkę z podszyciem

Na blogu Professione Donna, oprócz opisu mereżki prostej, znalazłam również krótki tutorial jak wykonywać prostą mereżkę z podwiniętym brzegiem materiału. Ten też przetłumaczyłam na polski.


Mereżkę z podwiniętym brzegiem, tak jak mereżkę zwykłą, wykonuje się po lewej stronie tkaniny. Zaczynając należy przebić materiał igłą w zakładce podwinięcia, w pobliżu lewego brzegu mereżki, blokując nitkę za pomocą zwykłego supełka. Wykonać jeden ścieg pionowy łapiąc brzeg mereżki i jednocześnie brzeg podwinięcia. Po czym złapać igłą odliczoną liczbę pionowych nitek (3-5), od strony prawej w lewą i lekko je ściągnąć.


Wbić igłę w materiał z prawej strony ściągniętych nitek i wykonać jeden ścieg pionowy przebijając jednocześnie podwinięty brzeg materiału. Powtarzać te same dwa ruchy wzdłuż całego brzegu robótki starając się aby wszystkie były jednakowo wykonane.


Kiedy robótka jest skończona, zakończyć ją przeciągając igłę pod spód zakładki, przeszywając materiał i blokując nitkę zwykłym supełkiem. Odciąć nadmiar nitki.


Efekt końcowy, po prawej stronie materiału, powinien wyglądać jak wyżej. Jeśli ktoś woli efekt małych oczek jakie widać z lewej strony robótki (czyli jak na 3 rysunku), to powinien wykonywać mereżkę pracując po prawej stronie materiału i zwracać bacznie uwagę aby za każdym pionowym przeszyciem złapać także nitki zakładki, której nie widać patrząc z prawej strony. Oczywiście wykończenie obu brzegów należy wykonać po lewej stronie robótki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz