środa, 10 lutego 2016

Tło haftem krzyżykowym

Do wypełniania tła haftem krzyżykowym, można użyć wielu ciekawych wzorów, a wśród nich prostego wzoru rombu. Dla przykładu romb o wymiarach 5x5 krzyżyków, jak na rysunku poniżej może być stosowany jako samodzielny wzór powtarzany w odpowiednich odległościach, albo wielokrotnie pomnożony.


Jeśli go powielimy w jednym rzędzie w pionie lub poziomie da szlaczek wysoki na 5 krzyżyków, jak na rysunku poniżej. Powtarzany natomiast tak w pionie jak i w poziomie utworzy rodzaj siatki składającej się z przecinających się linii przekątnych.


Wypełnienie większej powierzchni da efekt jak poniżej. Wzór 9x9 rombów daje 37x37 kwadracików. Ilość rzędów można zmniejszyć lub powiększyć w zależności od potrzeb.


Ten sam wzór można rozpocząć nie od całego ale od połowy rombu, jak na schemacie poniżej, składającym się z 33x33 kwadracików.


Jeśli wybierze się wypełnienie tła pojedynczymi rombami ich ustawienie w odległości 1 krzyżyka będzie następujące:Romby ustawione w odległości 2 krzyżyków mogą mieć następujący wzór:


Na koniec romby ustawione po przekątnej:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz