sobota, 27 lutego 2016

Len do haftu

Do haftu krzyżykowego nadaje się najlepiej tkanina o splocie płóciennym. Łatwo w nim odnaleźć regularne przerwy między nitkami. Nie mogą one być ani zbyt ciasne ani zbyt luźne, dlatego większość tkanin bawełnianych, wełnianych i jedwabnych nie nadaje się do tego celu, natomiast len jest wprost idealny.


Ilość nitek przypadających na 1 cm, tak długości jak i szerokości, wyznacza gęstość tkaniny. Im więcej nitek tym tkanina gęstsza. Technicznie używa się do tego jednostki ct. Poniżej tabela najczęściej spotykanych gęstości.

25 ct - 10 nitek / cm - 5 krzyżyków
28 ct - 11 nitek / cm - 5,5 krzyżyka
32 ct - 12 nitek / cm - 6 krzyżyków
35 ct - 14 nitek / cm - 7 krzyżyków
40 ct - 16 nitek / cm - 8 krzyżyków

Zazwyczaj na jeden krzyżyk przypadają 2 nitki w pionie i 2 nitki w poziomie. Przeliczając ilość nitek w 1 cm dość łatwo jest ustalić jak dużo miejsca zajmie wykonywany przez nas haft. A więc jeśli na przykład doliczymy się 10 nitek to znaczy ze na 1 cm bieżącym wykonamy 5 krzyżyków, a na 10 cm 50 krzyżyków. Aby uniknąć niespodzianek lepiej przed rozpoczęciem pracy sprawdzić faktyczną gęstość naszego materiału.

Jeśli chodzi o paletę kolorów, to właściwie jest nie ograniczono. Na jasnych kolorach wyszywa się zazwyczaj ciemniejszymi nićmi, natomiast na ciemniejszych kolorach nićmi jaśniejszymi. Jednak nie istnieje pod tym względem żadna żelazna zasada. Każdy może sobie eksperymentować do woli i osiągać ciekawe i nietypowe kombinacje.


Ja używam polskiego lnu w tradycyjnych kolorach i uważam, że jest bardzo dobry do małych haftów na woreczki do lawendy czy serduszka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz