piątek, 23 lipca 2010

La Tapisserie

Rozdział, w którym Thérèse de Dillemont pisze o hafcie krzyżykowym w Encyclopédie des Ouvrages de Dames nosi tytuł La Tapisserie, co u nas tłumaczy się na tapiseria. Prosta kalka z francuskiego. Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałam aby ktokolwiek użył tego terminu. Niemniej oznacza on wszystkie tkaniny ozdobne haftowane haftem liczonym lub innym ściegiem pokrywającym całą powierzchnię materiału. Do tapiseri zalicza się na przykład arrasy.


Za bazę służy płótno, najczęściej lniane, lub kanwa. Produkowane są w wielu rozmiarach i w zależności od potrzeby wybiera się rzadszy lub gęstszy splot, odpowiedni do ściegu i do grubości używanej nici. Sam haft wykonuje się specjalną, tępą igłą do haftu gobelinowego. Natomiast nić może być jedwabna, bawełniana, lniana lub z wełny.


Po tym wstępie następuje lista ściegów, którą rozpoczyna oczywiście haft krzyżykowy w dwóch wariantach: krzyżyk pełny i półkrzyżyk, ale tutaj autorka nie pokazała tradycyjnego połkrzyżyka lecz ścieg na podkładzie nitki, który u nas nazywa się tapicerskim.


Po nich idzie haft gobelinowy, w trzech wariantach: ścieg gobelinowy prosty, ścieg gobelinowy podstawowy na płótnie i podstawowy na kanwie. Dalej ścieg rypsowy i ścieg namiotowy lub nazywany z francuska "petit point".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz