środa, 29 kwietnia 2009

Płótno

Płótno to najprostszy znany splot. Nici osnowy i wątku krzyżują się pod kątem prostym w proporcji 1:1. Po prawej i po lewej stronie materiał wygląda identycznie. Płótna mogą być różnego typu i gatunku, zależnie od zastosowanych nici (wełna, len, bawełna, jedwab), ich gatunku, grubości i koloru, należą do nich takie materiały jak: batyst, tafta, krepa, etamina, kreton, żorżeta, sukno, płótno krawieckie, brezent czy płótno żaglowe.


Duży wpływ na wygląd gotowego produktu ma gęstość materiału, Przy rzadkim a więc lekko przezroczystym na 1 cm2 może wejść 6 nici osnowy i 6 nici wątku, przy średnim 11x11, przy gęstszym nawet 15x15. Niektórzy producenci podają też wagę materiału na przykład 165 g/m2.

Ponoć jednym z lepszych producentów lnu i właśnie płótna, jest włoska firma Teleria Fratelli Graziano. Nie kupię u nich ale popatrzeć zawsze można. To oni zaopatrują wcześniej wspominaną firmę 'Puro Lino'. Za to w Polsce znalazłam firmę DWK - http://www.deveka.pl, robi obrusy ze 100% lnu, w wielu rozmiarach, natomiast z kolorami gorzej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz